
Valul trei al pandemiei COVID lovește puternic Argeșul! Nu mai puțin de șapte localități au intrat în scenarul roșu după creșterea rapidă a noilor cazuri de infectare cu Sars-cov-2 confirmate în ultima perioadă. Mai exact, un oraș și șase comune au depășit rata de incidență de 3/1000. Este vorba de Mioveni (3,02), Bradu (3,58), Bălilești – (5,16), Corbi – (3,3), Dâmbovicioara – (3,33), Dârmănești (3,19) și Suseni (3,43).
CJSU urmează să ia măsuri
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență urmează să aprobe în următoarea ședință mai multe restricții pentru comunele Bradu, Corbi și Dâmbovicioara. În Bălilești, acestea se aplică de seara trecută, fiind prima localitate din Argeș care a depășit incidența de 3/1000. Mai exact, activitatea restaurantelor şi a cafenelelor din interiorul hotelurilor, pensiunilor sau altor unităţi de cazare, în intervalul orar 06.00 – 22.00, va fi doar pentru persoanele cazate în aceste unități. De asemenea, restaurantele se vor închide în interior, operatorii economici având voie să servească doar pe terasele închise doar pe o parte. Mai mult, sălile de noroc vor fi închise pentru următoarele două săptămâni.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
