ULTIMĂ
ORĂ

Criză în spitale! 1.000 de angajați necesari, dar posturile sunt blocate după deciziile lui Bolojan

Spitalul Județean Botoșani a înaintat o solicitare oficială către Guvern pentru scoaterea la concurs a peste 900 de posturi, pe fondul unei crize de personal care afectează grav activitatea medicală.

CITEȘTE ȘI: Veste uriașă pentru toți șoferii! Se face o nouă autostradă în România. S-a dat undă verde chiar acum

Unitatea sanitară are nevoie urgentă de zeci de medici și sute de asistenți medicali, după ce un val de plecări a avut loc la începutul acestui an. Această situație a fost declanșată de implementarea măsurilor de austeritate, cunoscute drept „măsurile lui Bolojan”, ale căror efecte au început să fie resimțite direct în sistemul spitalicesc.

Presiune majoră pe Unitatea de Primiri Urgențe

Lipsa cadrelor medicale survine într-un context în care adresabilitatea pacienților este foarte ridicată. Conform datelor raportate, pe parcursul anului trecut, peste 63.000 de persoane s-au prezentat pentru îngrijiri la Unitatea de Primiri Urgențe a spitalului.

Deficitul de personal raportat de Spitalul Județean Botoșani include următoarele categorii:

  • Zeci de posturi de medici specialiști;
  • Sute de posturi pentru asistenți medicali.

Solicitarea de deblocare a posturilor este considerată esențială pentru menținerea funcționalității unității, în condițiile în care măsurile de reducere a cheltuielilor au accelerat plecările din sistemul public de sănătate la începutul anului 2024.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.