
Sistemul sanitar din România se confruntă cu un val de proteste, pe măsură ce angajații din unitățile medicale își exprimă nemulțumirea față de condițiile de salarizare. La Spitalul Județean din Botoșani, peste 1.000 de salariați au recurs la grevă japoneză, semnalând probleme majore legate de noua legislație a salarizării și de deficitul cronic de personal. Situații similare sunt raportate și în județele Arad și Galați, unde personalul medical reclamă scăderi ale veniturilor nete.
CITEȘTE ȘI: ARGEȘ. Se fac ANGAJĂRI la Primăria Topoloveni! Posturile scoase la CONCURS!
Starea de tensiune este generalizată la nivel național, principala nemulțumire fiind legată de proiectul noii legi a salarizării. Angajații din sănătate, asistență socială și din cadrul caselor de pensii avertizează că, în forma actuală, legea va declanșa un exod masiv al specialiștilor către străinătate. Aceștia susțin că România nu își poate permite să piardă personalul calificat, în condițiile în care volumul de muncă rămâne ridicat.
Sindicaliștii atrag atenția că ultima majorare salarială semnificativă, inclusiv actualizarea plății gărzilor, a avut loc în anul 2016. Acea măsură a reușit la momentul respectiv să stabilizeze personalul în sistem, însă, de atunci, veniturile au stagnat în ciuda creșterii accelerate a cheltuielilor zilnice.
Modificările propuse în proiectul de lege vizează o reducere drastică a sporurilor. În prezent, în anumite specialități medicale, sporurile pot ajunge la 85% sau chiar 100%, însă noua variantă legislativă prevede plafonarea acestora la 15%. De asemenea, sunt vizate și sporurile pentru activitatea prestată în zilele de weekend, ceea ce ar diminua considerabil sumele încasate lunar de angajați.
Calendarul acțiunilor de protest a început cu purtarea banderolelor albe în timpul programului de lucru, dar reprezentanții salariaților anunță o escaladare a conflictului:
O eventuală grevă generală ar presupune oprirea activității în spitale, cu excepția urgențelor medicale. Conform reglementărilor legale, în astfel de situații trebuie asigurată funcționarea a cel puțin 30% din capacitatea fiecărei secții, pentru a nu pune în pericol viața pacienților internați.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
