ULTIMĂ
ORĂ

FC Argeș de NEOPRIT! Vulturii au decimat liderul! Meci de infract!

Universitatea Craiova a început faza play-off-ului cu un pas greșit, fiind învinsă pe teren propriu de FC Argeș, ultima clasată din această grupă, cu scorul de 0-1. Deși porneau ca favoriți de pe prima poziție a clasamentului, oltenii nu au găsit soluții pentru a desface defensiva piteșteană, pierzând astfel puncte prețioase în lupta pentru titlu.

Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de Adel Bettaieb în minutul 25. Acesta a profitat de o eroare în construcția gazdelor și, după o pasă primită de la Rață, a preluat pe piept și l-a învins pe Laurențiu Popescu cu un lob spectaculos de la aproximativ 14 metri. Portarul craiovean, ieșit la cinci metri de poartă, nu a putut interveni la execuția atacantului.

Pe parcursul jocului, Universitatea Craiova a deținut controlul balonului, înregistrând o posesie de peste 70%, însă ocaziile clare au lipsit. În prima parte, Ștefan Baiaram a încercat să destabilizeze apărarea adversă, dar Assad Al-Hamlawi nu a reușit să fructifice centrările acestuia, ratând din poziții ideale în minutele 31 și 45+1. De asemenea, portarul Căbuz a avut o intervenție decisivă în fața lui Mora, blocându-l la 12 metri de poartă.

Analiza reprizei secunde și intervenția VAR

În repriza a doua, antrenorul suspendat al oltenilor, Filipe Coelho, care a urmărit meciul de la masa presei, a încercat să schimbe dinamica prin introducerea lui Steven Nsimba și Luca Băsceanu. Totuși, FC Argeș, sub comanda lui Bogdan Andone, a rămas ermetică în apărare, mizând pe contraatacuri periculoase, precum cel al lui Matos din minutul 61.

Momentul critic al meciului a avut loc în minutul 73, când Alex Cicâldău a reușit să trimită mingea în poartă cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Băsceanu. Bucuria fanilor de pe „Ion Oblemenco” a fost însă de scurtă durată, deoarece golul a fost anulat pentru o poziție de ofsaid la Mora. Decizia a fost confirmată de camera VAR în minutul 75, după o analiză care a durat două minute.

Finalul de meci a adus o presiune sterilă a gazdelor, care au epuizat toate schimbările prin introducerea lui Lyes Houri în minutul 83. Potrivit datelor oficiale ale partidei, la meci au asistat 14.611 spectatori. În urma acestui rezultat surprinzător, FC Argeș urcă pe locul secund în clasament, apropiindu-se la doar două puncte de liderul Universitatea Craiova.

Desfășurarea tehnică a partidei

  • Minutul 1: Startul partidei pe stadionul „Ion Oblemenco”.
  • Minutul 7: Primul cartonaș galben al meciului, încasat de Oancea pentru un fault la Nicușor Bancu.
  • Minutul 25: GOL FC Argeș! Adel Bettaieb deschide scorul cu un lob după o preluare pe piept.
  • Minutul 31: Ratare importantă a lui Assad Al-Hamlawi, care nu ajunge la centrarea lui Baiaram.
  • Minutul 46: Dublă schimbare la Craiova: ies Barbu și Al-Hamlawi, intră Băsceanu și Nsimba.
  • Minutul 64: Noi modificări în echipa gazdă: Monday Etim și Samuel Teles îi înlocuiesc pe Crețu și Rus.
  • Minutul 73: Golul lui Alex Cicâldău este anulat pentru ofsaid după consultarea VAR.
  • Minutul 83: Ultima schimbare la olteni: Lyes Houri intră în locul lui Ștefan Baiaram.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.