ULTIMĂ
ORĂ

Incredibil! Cât a ajuns să coste acum bancnota de 20 de lei!

Incredibil! Cât a ajuns să coste acum bancnota de 20 de lei!

Bancnota de 20 de lei, lansată de Banca Națională a României (BNR) pe 1 decembrie 2021, a devenit una dintre cele mai căutate piese de colecționari. Deși se află încă în circulație, raritatea sa i-a conferit o valoare aparte, atrăgând colecționari dispuși să ofere sume considerabile pentru exemplarele în stare perfectă.

Citește și: Umbrărescu nu se lasă! Semnează pentru un nou lot de autostradă! Când începe lucrările?

De ce este valoroasă bancnota?

Bancnota de 20 de lei cu chipul Ecaterinei Teodoroiu este prima bancnotă românească modernă care prezintă o personalitate feminină. Lansarea sa a fost un omagiu adus eroinei Primului Război Mondial, prima femeie ofițer din armata română. Pe lângă semnificația istorică, bancnota este apreciată pentru calitatea materialului, tehnicile avansate de imprimare și detaliile micrografice care o transformă într-un obiect de colecție.

Cât costă acum bancnota de 20 de lei?

Conform datelor disponibile pe site-urile de licitații, prețul bancnotei de 20 de lei variază în funcție de stare. Exemplarele aflate în condiție impecabilă, fără urme de uzură sau deteriorare, au o valoare mai mare comparativ cu cele uzate. Colecționarii sunt deosebit de interesați de bancnote rare, necirculate, care fac parte din serii speciale.

Prețurile pentru o bancnotă de 20 de lei variază, de obicei, între 30 și 40 de lei, în funcție de starea acesteia. Totuși, pe site-urile de colecții, exemplarele în condiție perfectă sau cele din serii consecutive pot atinge valori considerabil mai mari, unele fiind vândute chiar și pentru 400 de lei.

Cea mai scumpă bancnotă de 20 de lei listată online ajunge la 5.800 de lei, iar unele anunțuri indică prețuri exorbitante, de până la 19.000 de lei, vânzătorii susținând că tirajul limitat le conferă o valoare aparte.

Incredibil! Cât a ajuns să coste acum bancnota de 20 de lei!

O altă bancnotă rară: 2.000 de lei cu eclipsa din 1999

Pe lângă bancnota de 20 de lei, o altă piesă de colecție extrem de căutată este bancnota de 2.000 de lei emisă în 1999, dedicată eclipsei totale de soare. Aceasta poate atinge prețuri de mii de lei, fiind una dintre cele mai rare bancnote românești din ultimii ani.

detail 790 4

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.
Powered by
ns.fm