
Săptămâna trecută, Biblioteca Județeană a găzduit un eveniment deosebit, vernisajul expoziției de pictură ”Pânze cu flori și nuduri”, protagonista acestuia fiind pictorița de origine venezueleană, Yasmina Moscovici.
Artista este stabilită, de câţiva ani, la marginea Cetății Domnești, fiind căsătorită cu profesorul român, filologul Paul Moscovici. Yasmina Moscovici s-a născut în Barquisimeto, Venezuela. A absolvit Facultatea de Filologie din cadrul Universităţii Centrale din Caracas. A studiat Istoria Artelor la Londra (1979) şi Paris (1980). Foarte apreciate, picturile sale sunt parte a unor colecţii de stat şi private din Statele Unite ale Americii, Israel, Elveţia, Franţa, Germania, România.
Cele 50 de lucrări expuse în holul Bibliotecii ne aduc în prim-plan o paletă florală de mari dimensiuni şi prin explozia armonioasă a culorilor, pictorița te aduce foarte aproape de noblețea și valoarea acestora, dar elogiază și frumusețea trupului feminin.
Cuvântul de deschidere al evenimentului la care invitat special a fost Excelenţa Sa Victor Ramon Carazo, Ambasadorul Republicii Bolivariene Venezuela, un bun prieten al pictoriţei, l-a avut directorul Bibliotecii Judeţene, Mihail Sachelarie, care a precizat că lucrările ”româncei” noastre sunt absolut formidabile și au nişte culori extraordinare. „Este o expoziţie foarte reconfortantă, de un optimism care caracterizează popoarele noastre, este un mod de-a fi. Cultura înseamnă salvarea noastră dintr-o lume care e din ce în ce mai haotică şi mai lipsită de sens. Acest fenomen adună oameni importanți, simțăminte și sentimente…“, a declarat directorul Bibliotecii.
Florin Tecău, Preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, prezent la acest vernisaj, a afirmat că ”prin culorile folosite în aceste tablouri poți simţi mirosul florilor din Venezuela, iar o astfel de expoziție ne face să fim mai aproape unii de alții, să ne cunoaștem mai bine și să promovăm Argeșul”. Președintele Consiliului şi-a mai exprimat intenţia de a-l invita în mod oficial pe ambasadorul Venezuelei, în Argeş.
Pentru a afla mai multe despre expoziția ”Pânze cu flori și nuduri”, care rămâne deschisă în holul central al Bibliotecii Județene ”Dinicu Golescu” Argeș până duminică, 20 iunie, am realizat un scurt interviu cu pictorița Yasmina Moscovici.
MM: Ce vă inspiră și ce ilustrează lucrările dvs.? Cum vă alegeți de obicei modelele pentru personaje?
YM: Două sunt principalele teme în picturile mele: frumusețea naturii înconjurătoare și frumusețea umană. Mă inspiră bucuria din jurul meu, iar lucrările mele ilustrează nevoia noastră actuală de a ne întoarce la perfecțiunea formei clasice. Nudul fiind un gen artistic, personajele mele sunt ideale și povestea lor este povestea mea…
MM: Ce anume v-a influențat cel mai mult în formarea dvs. ca artist?
YM: Sunt două momente distincte în cariera mea de artist. În Venezuela am lucrat în special portrete și teme religioase. În România dorul de țară m-a direcționat spre teme florale, în special orhidee – „floarea națională a Venezuelei”. Trandafirul, o altă temă dragă mie, am pictat-o în memoria mamei mele.
MM: Ca mod de viață și ca om de artă, ce reprezintă pictura pentru dvs.?
YM: Pentru mine pictura este totul, este bucuria de-a trăi.
MM: Vă rog să-mi spuneți câteva lucruri despre ultima dvs. expoziție de la Biblioteca Județeană, despre prezența la vernisaj a Ambasadorului Republicii Venezuela, în România.
YM: A fost o zi de mare bucurie și împlinire sufletească pentru mine și este un moment foarte important al vieții mele artistice, având posibilitatea să fiu cunoscută de mai mulți oameni. Pentru mine a fost foarte importantă și prezența Excelentei Sale, domnul Ambasador Victor Corazo, pentru că am simțit sprijinul întregii mele țări… și așa cum spunea acesta, mă simt onorată să fiu un alt fel de ambasador cultural al Venezuelei.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
