
Liderul AUR, George Simion, a lansat critici dure la adresa clasei politice în timpul ședinței de plen în care Adrian Veștea a solicitat votul pentru învestirea noului Guvern. Deputatul a acuzat actuala conducere de nerespectarea valorilor democratice promise după căderea regimului comunist.
În cadrul discursului său, Simion a subliniat că parcursul politic al țării din ultimele decenii a fost marcat de decizii care au afectat încrederea cetățenilor. Acesta a evidențiat situația recentă a proceselor electorale din România, comparând-o cu standardele europene.
„De 35 de ani, în România, trădarea a fost la ordinea zilei și a intrat cumva în banal, în cotidian. (..:) Ni s-a promis libertate și democrație și din păcate România a ajuns singurul stat din Uniunea Europeană unde sunt anulate alegerile. Parlamentul României și politica au devenit sinonime cu trădarea”, a declarat George Simion, conform intervenției sale din plenul Parlamentului.
Discursul a avut loc într-un moment tensionat, în care noul Cabinet condus de Adrian Veștea încearcă să obțină susținerea legislativului pentru preluarea mandatului.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
