ULTIMĂ
ORĂ

ȘOC în PARLAMENT! Protest cu BANANE la ședința tratatului MERCOSUR! Vezi DESCINDERILE din tribună chiar acum!

ȘOC în PARLAMENT! Protest cu BANANE la ședința tratatului MERCOSUR! Vezi DESCINDERILE din tribună chiar acum!

Ședința de luni din Parlament, dedicată dezbaterii a trei moțiuni simple împotriva unor miniștri din cabinetul condus de Ilie Bolojan, a scos la iveală tensiuni majore în interiorul majorității guvernamentale. Dezbaterile s-au transformat într-un conflict deschis între partenerii de coaliție, PSD transmițând semnale clare că nu va mai susține un premier care ia decizii fără consultarea partenerilor.

CITEȘTE ȘI: Spitalul Județean de Urgență Pitești angajează! Posturile scoase la concurs!

Un moment neobișnuit a avut loc în timpul discuțiilor privind tratatul Mercosur, unul dintre motivele care au stat la baza moțiunilor. Clement Sava, reprezentant PACE, a adus fructe la tribuna oficială pentru a critica acordul comercial. „Vă rog frumos să priviţi cu atenţie, asta câştigă România de la tratatul Mercosur. Pentru asta falimentăm noi economia României, ca să primim banane, de altfel foarte scumpe”, a declarat acesta în fața aleșilor.

Relația dintre social-democrați și șeful Executivului pare să fi ajuns într-un punct critic. Senatorul PSD Daniel Zamfir a criticat dur stilul de conducere al lui Ilie Bolojan, acuzându-l că ignoră dialogul cu restul partidelor din arcul guvernamental. Acesta a sugerat chiar o posibilă rupere a colaborării.

„Când luaţi măsuri de capul dumneavoastră, să nu vă aşteptaţi la susţinerea noastră. Dacă nu vă place această coaliţie, dacă nu respectaţi parlamentul care v-a investit, dacă nu vă respectaţi partenerii din coaliţie, atunci, domnule prim-ministru, căutaţi-vă altă coaliţie împreună cu cei de la USR”, a afirmat Daniel Zamfir de la tribună.

În replică, premierul Ilie Bolojan a respins criticile, catalogându-le drept simple discursuri politice lipsite de substanță. „Nu voi insista pe declaraţiile politice. Ei ştiu exact cum nu este bine, dar niciodată nu oferă o soluţie reală”, a punctat șeful Guvernului.

În timp ce tensiunile dintre PSD și premier creșteau, reprezentanții USR au intervenit pentru a-l susține pe Bolojan. Senatorul Cristian Ghinea a ironizat poziția ambiguă a social-democraților: „Domnule preşedinte… Nici nu ştiu dacă să răspund opoziţiei din PSD sau opoziţiei din Opoziţie. Că e complicat”.

Deși prima moțiune a fost respinsă, votul a fost marcat de abținerea senatorilor PSD. Această distanțare a fost imediat speculată de AUR, care a lansat o invitație social-democraților pentru a colabora în demersuri mai radicale. „Am văzut că PSD-ul este destul de critic faţă de unele atitudini ale puterii politice din ultima vreme şi atunci îi aşteptăm să se alăture demersurilor care vizează atât moţiunile simple, cât şi cele de cenzură, dar şi suspendarea preşedintelui”, a declarat senatorul AUR Petrişor Peiu.

Falia din coaliție survine într-un moment-cheie, când partenerii de guvernare trebuie să negocieze pachetul de relansare economică și reforma administrativă. Aceasta din urmă este o temă sensibilă, fiind puternic contestată de aleșii locali din cauza impactului electoral.

Pe lângă aceste divergențe, partenerii de coaliție vin cu solicitări bugetare suplimentare:

  • UDMR solicită reducerea taxelor locale cu un procent de până la 50%.
  • PSD insistă pentru acordarea unui pachet de ajutoare destinat pensionarilor, în valoare totală de 3,4 miliarde de lei.

Premierul Ilie Bolojan a condiționat însă orice nouă cheltuială sau reducere de taxe de prezentarea unor soluții concrete pentru finanțarea acestora.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.