ULTIMĂ
ORĂ

Tragedie! Polițiști morți într-o explozie! Un bărbat și-a aruncat casa în aer!

Tragedie! Polițiști morți într-o explozie! Un bărbat și-a aruncat casa în aer!

Tragedie! Trei ofițeri ai Forțelor de Carabinieri au murit în urma unei explozii produse în timpul unei operațiuni de evacuare în localitatea Castel D’Azzano, la sud de Verona. Alte 13 persoane, pompieri și polițiști, au fost rănite, potrivit agenției Agerpres. Forțele de ordine au intervenit pentru evacuarea unei case ocupate de trei frați, doi bărbați și o femeie, care refuzau să părăsească locuința. Cei trei s-au baricadat în interior, iar după mai multe ore de negocieri eșuate, autoritățile au trecut la acțiune.

CITEȘTE ȘI: Exclusiv! Cine este Marius, tânărul tătic din Mioveni înjunghiat mortal! Crima care a îngrozit întreaga comunitate!

În timpul intervenției, polițiștii au simțit un miros puternic de gaz care provenea din interiorul casei. În momentul în care ușa a fost deschisă, s-a produs o explozie violentă. Clădirea s-a prăbușit parțial, surprinzând sub dărâmături mai mulți agenți.

Pompierii au intervenit imediat pentru a-i salva, însă trei carabinieri au fost găsiți fără viață. Publicația ANSA a transmis că un frate și o soră de aproximativ 60 de ani au fost reținuți, fiind suspectați că au provocat intenționat explozia. Femeia este rănită și primește îngrijiri medicale, iar al treilea frate a reușit să fugă.

Investigațiile arată că aceasta nu este prima dată când familia a folosit gazul pentru a împiedica evacuarea. Autoritățile locale confirmă că, în octombrie și în noiembrie 2024, cei trei au deschis butelii de gaz în încercarea de a bloca intervențiile forțelor de ordine.

Evacuarea din această săptămână fusese planificată de mai multe zile, din cauza comportamentului periculos al celor trei frați și a datoriilor acumulate pentru locuință.

Autoritățile italiene au deschis o anchetă pentru omor calificat și distrugere prin explozie. Ministrul de Interne italian a transmis condoleanțe familiilor carabinierilor decedați și a anunțat că va fi organizată o ceremonie militară în memoria lor.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.