
Veste URIAȘĂ pentru toți șoferii! S-a dat undă verde pentru o NOUĂ AUTOSTRADĂ în România! Ce județe va traversa?
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a făcut un pas decisiv pentru dezvoltarea infrastructurii din zona Transilvaniei. Joi, în cadrul ședinței Consiliului Tehnico-economic (CTE), a fost avizat studiul de fezabilitate pentru viitoarea autostradă Brașov – Făgăraș, potrivit unui comunicat al instituției.
CITEȘTE ȘI: Ultimă oră! INSTITUȚIE importantă din Argeș angajează! Ce posturi au fost scoase la concurs?
Proiectul urmează să parcurgă etapele administrative la nivelul Ministerului Transporturilor și al Consiliului Interministerial. Ulterior, indicatorii tehnico-economici vor fi supuși aprobării Executivului prin Hotărâre de Guvern, acesta fiind ultimul pas înainte de lansarea procedurilor pentru execuție.
Noua autostradă va avea o lungime totală de 49,3 kilometri, iar valoarea investiției este estimată la 7,74 miliarde de lei, fără TVA. Planurile tehnice prevăd construcția unor structuri complexe pe întregul traseu:
O componentă importantă a proiectului o reprezintă protecția mediului și adaptarea la relief. Astfel, vor fi construite două tuneluri de tip „cut and cover” și o structură tip polată. Aceste trei construcții, care însumează 800 de metri lungime, vor îndeplini și funcția de ecoducte pentru a permite trecerea animalelor sălbatice.
Conform datelor furnizate de CNAIR, proiectul are o rată de rentabilitate (RIRE) de 13,10%, fapt ce permite trecerea rapidă la faza de implementare. Această cifră justifică realizarea etapelor de proiectare rămase (PAC și PTE) în cadrul contractului actual.
„Noua autostradă are o rată de rentabilitate (RIRE) de 13,10%, ceea ce justifică realizarea celorlalte etape de proiectare (PAC și PTE) în cadrul actualului contract și permite ca ulterior să fie lansată direct licitația pentru contractul necesar execuției lucrărilor (FIDIC Roșu)”, precizează reprezentanții CNAIR.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
