
O mobilizare impresionantă de forțe în județul Sibiu s-a încheiat cu găsirea în viață a lui Alexandru, băiețelul de 5 ani dispărut de lângă tatăl său în urmă cu aproape trei zile. Copilul a fost localizat după ce a petrecut două nopți sub cerul liber, într-o zonă împădurită dificilă, marcată de temperaturi de îngheț și prezența animalelor sălbatice.
CITEȘTE ȘI: Ultimă oră! Se fac angajări în spitalele din Câmpulung! Mai multe posturi scoase la concurs!
Identificarea micuțului a fost posibilă datorită intervenției aeriene. Salvatorii care operau un elicopter dotat cu cameră de termoviziune au reușit să îl repereze pe Alexandru în timp ce acesta rătăcea prin vegetație. În momentul în care echipele de salvare au ajuns la el, copilul era vizibil speriat și confuz, ținând în mână un băț.
Sute de persoane, printre care polițiști, jandarmi, salvamontiști și numeroși voluntari, au participat la căutările neîntrerupte desfășurate pe parcursul celor 72 de ore. Efortul colectiv a fost răsplătit în momentul salvării, când cei prezenți l-au aplaudat pe băiat pentru rezistența și curajul neobișnuit de care a dat dovadă la o vârstă atât de fragedă.
Imaginile surprinse în timpul recuperării sale au surprins un moment de o încărcătură emoțională deosebită, confirmând finalul fericit al unei misiuni contracronometru care a ținut o țară întreagă cu sufletul la gură.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
