
Medicul Adina Alberts, care ne-a obișnuit, să publice sfaturi utile sau tratamente care să ne ajute, vine de această data cu afirmații menite să dea peste cap, cel mai probabil multe teorii. După ce a declarat recent faptul că, în momentul de față, se fac experimente de amploare pentru un mare salt în medicină, de această dată vorbește despre o eficacitate foarte redusă a vaccinului anti-COVID pe care autoritățile o ascund. Drept dovadă, anunță că numărul infectărilor cu coronavirus a crescut în Israel, chiar după începerea campaniei de vaccinare cu serul produs de Pfizer BioNTech dar și faptul că, directorul Pfizer, Albert Bourla, nu s-a vaccinat anti-COVID.
”Directorul Pfizer, Albert Bourla, de profesie medic veterinar, nu s-a vaccinat încă anti-Covid, deși compania americană pe care o conduce susține că a dezvoltat, alături de nemții de la BioNTech, un vaccin sigur împotriva COVID-19. „Când voi putea, îl voi face. Am 59 de ani şi sunt sănătos. Nu lucrez în linia întâi, deci categoria mea nu este printre primele care au prioritate la vaccinare acum”, a explicat Albert Bourla pentru CNBC.
Culmea este că, în ciuda faptului că vaccinarea publică a leaderului ar fi fost o “reclamă” vaccinului crescând încrederea în propriul produs, ar fi crescut vânzările și implicit valoarea acțiunilor, directorul companiei care produce serul a refuzat categoric să se lase ”imunizat”. Cel puțin până acum.
Ca fapt divers, imediat după ce a fost anunțat că serul ar avea eficacitatea de 95%, Albert Bourla, CEO-ul Pfizer, şi-a vândut 62% din acţiuni, chiar dacă orice agent de bursă l-ar fi sfătuit să mai aștepte puțin; și ar fi avut dreptate pentru că prețul acțiunilor a crescut de atunci. Dar, totuși, brusc, Bourla a vândut 132.508 acţiuni cu un preţ mediu de 41,94 dolari per acţiune, adică 5,6 milioane de dolari, potrivit documentelor din cadrul Securities and Exchange Commission (SEC), instituţia care reglementează piaţa de capital din SUA. Oare se temea de o prăbușire a prețului acțiunilor? Și ce ar fi putut genera așa ceva? De ce nu s-a imunizat?
”Renumita companie Pfizer a stopat producția pentru câteva săptămâni, sub un pretext nemaiauzit până acum”
Mai mult decât atât, de curând am aflat cu toții că mult prea renumita companie Pfizer a stopat producția pentru câteva săptămâni, sub un pretext nemaiauzit până acum, cel puțin de către mine, lăsând milioane de cetățeni vaccinați deja cu prima doză, fără posibilitatea de a primi și rapelul la 21 de zile așa după cum este specificat în propriul prospect.
Faptul că Pfizer a stopat producția și distribuția ar putea fi un “respiro” util. Poate UE își va întoarce privirile cu mai multă atenție și celeritate către Astra-Zeneca și Johnson & Johnson, grăbind validările și avizările, și făcând astfel posibil accesul populației la aceste tipuri de vaccinuri care utilizează o tehnologie apropiată de cea clasică, fiind mai sigure. Vaccinul Oxford Astra-Zeneca este autorizat în UK. Și a fost autorizat și în Elveția în urmă cu doar câteva zile”, a declarat recent medicul Adina Alberts.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
