Alexandru Rafila, președintele Societății Române de Microbiologie, avertizează și precizează că în perioada de iarnă vom avea parte de o nouă creștere a cazurilor de coronavirus, mediul fiind unul propice pentru răspândirea virusurilor cu transmitere respiratorie.
Acest virus probabil va respecta această sezonalitate, pe de o parte, iar pe de altă parte există populaţia care nu a trecut încă prin boală şi care în mod clar nu este imunizată, deci e posibilă chiar şi o creştere a cazurilor în iarnă”, a declarat Alexandru Rafila pentru Observator.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp