
ARGEȘ. ALERTĂ pentru toți angajații și patronii! ITM a dat ordinul: Cine nu respectă aceste reguli riscă totul!
Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Argeș a emis o avertizare adresată atât angajatorilor, cât și angajaților, subliniind pericolele majore asociate activităților desfășurate la înălțime. Instituția reamintește că respectarea normelor de securitate este esențială pentru prevenirea accidentelor de muncă ce pot avea consecințe grave.
CITEȘTE ȘI: ACUM. ALERTĂ în Argeș! Mii de locuitori rămân în beznă 5 ZILE! LISTA LOCALITĂȚILOR afectate!
În acest context, reprezentanții instituției fac trimitere la prevederile H.G. nr.355/2007 privind supravegherea sănătății angajaților. Potrivit actului normativ, „prin lucru la înălțime se înțelege activitatea desfășurată la minimum 2 metri măsurați de la tălpile picioarelor lucrătorului până la baza de referință naturală (solul) sau orice altă bază de referință artificială, bază față de care nu există pericolul căderii în gol”.
Conform reglementărilor actuale din domeniul securității și sănătății în muncă, o atenție deosebită trebuie acordată dotării personalului cu echipamente de protecție. Angajatorii sunt obligați să acorde gratuit lucrătorilor echipament individual de protecție, atunci când riscurile nu pot fi evitate sau limitate suficient prin mijloace tehnice de protecție colectivă sau prin măsurile și procedurile de organizare a muncii, precizează ITM Argeș.
Echipamentul individual de protecție are rolul de a proteja lucrătorul împotriva riscurilor care îi pot pune în pericol sănătatea și siguranța, fiind un instrument vital pentru prevenirea bolilor profesionale și a accidentelor. Totodată, angajatorul are datoria de a asigura spații pentru depozitare, servicii de curățare și întreținere a acestor echipamente, conform instrucțiunilor oferite de producător. Dacă se constată că un echipament nu mai oferă protecția necesară, acesta trebuie înlocuit imediat.
Potrivit inspectorului șef al ITM Argeș, Anița – Maria Neacșu, acordarea echipamentului se realizează doar după ce au fost identificate riscurile specifice pentru fiecare loc de muncă în parte. Instituția a sintetizat șase reguli critice care trebuie respectate:
Lucrul la înălțime este permis doar în situația în care locul de muncă a fost amenajat și dotat din punct de vedere tehnic și organizatoric astfel încât să prevină căderea de la înălțime a lucrătorilor, se mai arată în informarea transmisă de Inspectoratul Teritorial de Muncă Argeș sub semnătura inspectorului șef Anița – Maria Neacșu.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
