
Faptul că învăţământul de stat a devenit, în zilele noastre, unul de proastă calitate, nu mai este nicio noutate. Acest lucru se întâmplă, în primul rând din cauza faptului că învăţătorii sau profesorii, nemotivaţi fiind, nu îşi mai dau interesul să îşi pregătească elevii. Sau dacă încă îşi mai dau interesul, o fac contracost. Cel puţin aşa reclamă mai mulţi părinţi care spun că, la grădiniţele de renume din Piteşti şi Curtea de Argeş educatoarele cer bani pentru orice.
Părinţii se revoltă spunând că este inadmisibil
Dacă nu ai altă posibilitate şi trebuie să îţi duci copilul la grădiniţă, trebuie să te pregăteşti de la început. Deşi optezi să îţi duci copilul la o grădiniţă de stat, într-un final ajungi la concluzia că suma de bani pe care o plăteşti este aproape aceeaşi ca la privat. Cel puţin aşa reclamă mai mulţi părinţi că se întâmplă la grădiniţele cu ştaif din Piteşti şi Curtea de Argeş. La aceste grădiniţe educatoarele îţi cer bani pentru orice, pentru cursuri de limba engleză, excursii, caiete sau te miri ce alte activităţi. Până aici poate totul este aproape normal, numai că părinţii reclamă faptul că educatoarele cer sume mult mai mari de bani. Spre exemplu părinţii acuză că pentru cursurile de limba engleză sunt percepute tarife mult mai mari, din care este plătit profesorul ,iar restul de bani se împarte între educatoare. Şi şirul exemplelor poate continua deoarece cam aşa se întâmplă cu orice altă activitate. Părinţii s-au revoltat şi spun că nu sunt de acord cu astfel de practici, deoarece dacă doreau să plătească astfel de sume, optau să îşi ducă copiii la o grădiniţă privată. Pe de altă parte părinţii spun că este inadmisibil ce se întâmplă în zilele noastre în grădiniţele de stat şi că ar trebui făcute controale, poate doar aşa lucrurile vor intra pe făgaşul lor normal. Pentru a clarifica lucrurile am cerut un punct de vedere oficial inspectorului general şcolar, Dumitru Tudosoiu care a afirmat răspicat că nu încurajează sub nici o formă astfel de activităţi în grădiniţe sau şcoli. „ Nu încurajez astfel de lucruri şi le cer tuturor cadrelor didactice să respecte legea. În primul rând, este foarte clar că nu au voie să strângă bani în grădiniţe sau şcoli. Dacă totuşi vor să introducă astfel de activităţi plătite în grădiniţe trebuie să fie corecţi, să facă totul doar cu acordul părinţilor. Îi rog pe părinţi să nu mai accepte tot ce li se oferă şi să-mi sesizeze orice aspecte cu privire la participarea sau plata diverselor activităţi”, a precizat Dumitru Tudosoiu.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
