ULTIMĂ
ORĂ

Măcel în pădurile din județ, dezastru pe Transfăgărășan! VIDEO

Cu toate intervențiile făcute la nivelul parlamentului și al ministerelor de resort, păduri întregi din Argeș continuă să dispară sub asaltul fierăstraielor mecanice. Apoi buștenii doborâți iau drumul prelucrării, însă depozitarea și transportul acestora este un dezastru total. Imaginile surprinse pe Transfăgărășan de un angajat al Serviciului Public Salvamont Argeș aflat în patrulare sunt grăitoare, în acest sens. „Lemnele sunt depozitate exact în zona unde drumul s-a rupt, tot din cauza acestor inconștienți, care au defrișat totul în zonă”, acuză salvamontistul Cristian Toma. „Pe asfalt se pot vedea urmele lăsate de buștenii trași, care, sub greutatea proprie, au polizat covorul de asfalt pus doar în urmă cu un an. Există un grad ridicat de risc pentru ca Transfăgărășanul să fie închis în zona respectivă, pentru că malul dinspre baraj este, efectiv, în pericol de surpare”, mai spune Toma. Tot el atrage atenția și asupra pericolului pe care îl reprezintă pentru circulație stratul gros de nămol adus de roțile utilajelor ce coboară lemnele de pe versant. 

 
Bușteni depozitați și pe carosabil sau în parcări! Poliția și CNADNR tac!
 
Cristian Toma spune că, de când este salvamontist, nu a văzut un dezastru de o așa amploare, atât în păduri, cât și pe șosele. „Am fost în zone montane din Europa și nu am văzut un singur camion care să transporte lemne așa cum se face la noi. Nu mai vorbesc de lemnele depozitate pe partea carosabilă a unui drum național de o așa importanță pentru turismul argeșean și național!”, afirmă salvamontistul argeșean. Tot el spune că nu a văzut în aceste zone, devastate, practic, din cauza exploatărilor de lemn, nici echipaje de la Drumuri Naționale și nici de la Poliție. „Am auzit că locuitorii din Corbeni ar avea filmări cu echipaje ale poliției pe post de antemergător al coloanei de camioane ce transportă lemnul din pădurile de pe Transfăgărășan”, mai declară Cristian Toma, salvamontist în cadrul Serviciului Public Salvamont Argeș. 

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.