ULTIMĂ
ORĂ

Adio, răcoare! Se schimbă vremea în iulie. Anunțul meteorologilor despre ce se întâmplă de la jumătatea lunii

Administrația Națională de Meteorologie a emis prognoza pentru luna iulie 2026, oferind detalii despre evoluția valorilor termice și a precipitațiilor în următoarele patru săptămâni. A doua lună de vară va aduce temperaturi ridicate, peste mediile obișnuite în majoritatea regiunilor.

CITEȘTE ȘI: ATENȚIE! Se ÎNCHIDE Transfăgărășanul! Află când și pentru cât timp!

În intervalul 6 – 13 iulie, regimul termic va fi ușor mai scăzut față de valorile normale pentru această perioadă în jumătatea de est a României. În restul țării, temperaturile se vor situa, în general, în limitele specifice calendarului. În ceea ce privește precipitațiile, specialiștii estimează un deficit în zonele vestice, în timp ce în restul teritoriului cantitățile de apă vor fi apropiate de normele obișnuite.

Prognoza pentru săptămâna 13 – 20 iulie indică o creștere a temperaturilor medii peste nivelul normal în aproape toată țara. Această abatere termică va fi mai vizibilă în regiunile din vestul țării. În același timp, ploile vor fi deficitare la nivel național, seceta fiind mai accentuată în zonele intracarpatice.

Contextul meteorologic recent a fost marcat de fenomene extreme. Recent, au fost raportate inundații și copaci prăbușiți în Brașov, unde ploile torențiale au blocat mai multe autoturisme și o ambulanță.

Pentru perioada 20 – 27 iulie, meteorologii prevăd valori termice mai mari decât cele obișnuite în cea mai mare parte a României, cu precădere în jumătatea vestică. Regimul pluviometric va continua să fie deficitar în regiunile intracarpatice, însă în celelalte zone ale țării se vor înregistra cantități de apă apropiate de mediile multianuale ale acestui interval.

Actualizarea meteorologică vine în completarea avertizărilor anterioare, conform cărora prognoza meteo pentru 3 iulie indica încă două zile de furtuni, urmate de o creștere a temperaturilor, însoțită de vijelii punctuale.

În ultima săptămână de prognoză, 27 iulie – 3 august, temperaturile medii se vor menține peste pragul specific pe întregul teritoriu al țării, iar vestul României va fi cel mai afectat de căldură. Cantitățile de precipitații vor prezenta un ușor deficit în regiunile centrale, în timp ce restul teritoriului se va încadra în regimul normal de precipitații pentru sfârșitul lunii iulie și începutul lui august.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.